Site Overlay

o nás

Hvězdný bazar

Hvězdný bazar je charitativní obchod nejen s oblečením z druhé ruky, který zároveň slouží jako tréninkové pracoviště pro vozíčkáře po poranění míchy. Česká asociace paraplegiků – CZEPA provozuje již desátým rokem obchod v Jungmannově ulici. Pobočka v Karlíně je pobočkou novější a zapadá do pulzujícího a obchodně se rozvíjejícího Karlína. Prostor slouží mimo jiné i k setkávání, například nad šálkem dobré kávy. V Hvězdném bazaru pracuje 12 osob s hendikepem a práci u nás najdou i vozíčkáři, protože obě naše prodejny jsou bezbariérové.

Od začátku projektu jsme pomohli již zhruba 50 klientům, kteří kvůli svému handicapu nemohli najít práci. Díky naší systematické podpoře se nám podařilo dodat klientům zpět ztracené sebevědomí, praxi, soft skills a v neposlední řadě zprostředkovat pracovní místo na otevřeném trhu práce.

Oblečení do bazaru nám věnují obyčejní lidé, ale i herci, zpěváci, moderátoři a influenceři. Pravidelně nás sbírkami oblečení podporují také firmy. V našem Hvězdném bazaru seženete také široký sortiment lokálních výrobků z chráněných dílen, českých malovýrobců, výrobků s originálním designem.

Hvězdný bazar si zakládá na principech sociálního podnikání. Nadpoloviční většinu jeho zaměstnanců tvoří lidé s hendikepem. Veškerý výtěžek z prodeje je reinvestován do provozu a rozvoje obchodu nebo do vzdělávání a podpory pro zaměstnané vozíčkáře. Nadšeně se řídíme zásadami environmentálně šetrného podnikání. Záleží nám nejen na prodloužení životního cyklu oblečení, ale i na minimalizaci odpadu a využívání recyklovaných nebo v přírodě dobře rozložitelných materiálů.

naše hodnoty

komunita a soudržnost
Za naším projektem stojí nejen skvělý a obětavý tým, ale též dobrovolníci, velké firmy, známé osobnosti a nyní také ty! Ve dvou se to vždy lépe táhne a co teprve, když nás bude víc?

lokálnost
Kromě oblečení z druhé ruky prodáváme také lokální výrobky. Od začátku projektu si pečlivě vybíráme výrobce a dodavatele, se kterými spolupracujeme. Nyní, více než kdy předtím, je nutné podpořit lokální výrobce.

udržitelnost
Dopad módního průmyslu na životní prostředí je obrovský. Od pomyslného prvenství ho dělí pouze ropný. Myslete na to až budete kupovat nový kousek oblečení nebo naopak vyhazovat ten starý. Záleží na každém z nás, jak se k této situaci postaví. Mysleme na budoucí generace. #hvezdnykousek

začlenění
Lokálnost a udržitelnost jsou pro nás důležité, hlavní myšlenkou je však integrace vozíčkářů. Hvězdný bazar je tréninkového pracoviště pro lidi, kteří se vlivem nemoci, či nešťastné náhody ocitli na invalidním vozíku. Díky tomuto sociálnímu programu s ekologickým přesahem dostáváme do pohybu nejen oblečení, ale i naše prodejce. #znovuvpohybu

Hvězdný bazar již podpořili

Nicole z A Cup of style, Dewii, Ester Janečková, Radek Banga, Klára Cibulková, Věra Jourová, Vanda Hybnerová, Monika Absolonová, Michaela Dolinová, Michaela Nosková, Ivan Bartoš, Václav Marhoul, Jana Koubková, Erika Stárková, Michal David, Anna Polívková, Martha Issová, Lucie Vondráčková, David Koller, Michal Horáček, David Černý, Karel Schwarzenberg, Matěj Homola, Jiří Macháček, Michal Malátný.

Česká asociace paraplegiků – CZEPA

Česká asociace paraplegiků byla založena v únoru roku 1990 jako Svaz paraplegiků, hájící práva lidí po poranění míchy. V roce 1994 Svaz paraplegiků založil Centrum Paraple. Od začátku své existence Svaz paraplegiků usiloval o kvalitní zdravotní péči – spinální program a otevření spinálních jednotek. V roce 2010 se Centrum Paraple osamostatnilo a v roce 2011 se organizace přejmenovala na Českou asociaci paraplegiků – CZEPA. Mezi dlouhodobé služby patří odborné zdravotní a sociální poradenství; k novějším službám patří například startovací byty, tréninkové bydlení pro tetraplegiky, VozejkMap – aplikace mapující bezbariérové místa v ČR, komunitní a informační portál Vozejkov.cz, Hvězdný bazar – tréninkové pracoviště či preventivní program pro mládež BanalFatal! V roce 2018 vznikla služba Peer mentoring – zkušení vozíčkáři provázejí lidi po poranění míchy v nové těžké životní situaci. Více o projektech na stránkách www.czepa.cz.